Moderní 10G v datovém centru s novou HPE 5940

HPE tento týden oznámilo evoluční vývoj portfolia v oblasti data center 1U prvků s 10G/40G/100G technologií, konkrétně novou řadu 5940. Co je nového?

Hardwarové vlastnosti

5940

Prvky přichází s novou generací 10/40/100 čipů, které umožnily mít nově prvky se 100G uplinky (a to hned šesti) a také přináší podporou nových vlastností jako je směrování VXLAN (předchozí generace podporovala jen enkapsulaci a bridging).

5940 Fixed 32QSFP+ Switch (JH396A)

Tento model je v 1U rozměrech vybaven 32x 40G porty ve formátu QSPF+, které vhodnou rozbočovací technologií (třeba DAC kabelem přezdívaným chobotnice) dokážete konvertovat na 128x 10G.

5940 Fixed 48XGT 6QSFP+ Switch (JH394A)
5940 Fixed 48SFP+ 6QSFP+ Switch (JH395A)

Tyto dva modely mají 48x 10G port buď ve variantě SFP+ slotu nebo fixního 10G-Base-T a k tomu šestice 40G portů ve formátu QSFP+.

5940 Fixed 48XGT 6QSFP28 Switch (JH390A)
5940 Fixed 48SFP+ 6QSFP28 Switch (JH391A)

Tyto jen o málo dražší modely mají rovněž 48x 10G, ale jejich šestice uplinků je na 100G rychlosti ve formátu QSFP28.

V zadní části najdete konzolový port, out-of-band management port, dvojici větráčkových šachet a dvě pozice pro redundantní napájecí zdroje.

Software

Produkt je v plné výbavě bez nutnosti přikupování licencí – všechno uvedené zde a v datasheetu je v ceně bez dalších poplatků. Z data center funkcí tu je například široká nabídka L2 technologií včetně TRILL, SPB, EVB a DCB včetně podpory FCoE (prvek nemá FC porty, nicméně můžete připojit server s FCoE a HPE 3PAR s FCoE a propojit je přes tyto prvky, čili 5940 obsahuje FCF funkce stejně jako NPV přes FCoE).

Pro moderní datová centra s potřebou overlay technologie najdete v 5940 podporu enkapsulace, switchování a směrování VXLAN s možností je ovládat OVSDB protokolem a integrací do HPE Helion OpenStack, HPE Distributed Cloud Network, VMware NSXv a dalších overlay řešení. Kromě toho můžete dynamicky sestavovat VXLAN tunelu s využitím velmi inteligentního control plane ve formě E-VPN.

5940 může posloužit i pro oblast multi-tenantních datových center a metropolitních sítí. Nechybí OSPF, IS-IS a BGP, technologie OAM. V současné době není v podporováno MPLS/VPLS, ale prvek na to má podporu v hardware a většin jeho kolegů z rodin 59xx tyto funkce má, takže lze předpokládat, že se MPLS objeví v některém z pozdější releasů.

Uvedené prvky jsou vhodné i pro moderní přístup k ovládání sítě díky podpoře SDN protokolu OpenFlow 1.3, OVSDB, mají zabudovaný Python a existují pro ně moduly pro automatizaci přes Ansible.

Similar posts
  • OpenSwitch a Ansible automatizace pra... Posledně jsme si nastavili naší virtuální OpenSwitch leaf-spine topologii a vybudovali jsme BGP L3 fabric. Dnes si ukážeme více z životního cyklu s použitím Ansible – otestování sítě, vrácení odchylek do požadovaného stavu sítě a rolování změn. Jste líní číst? Mrkněte na video: Playbook pro testování sítě Ansible můžete použít i pro testování, že síť [...]
  • OpenSwitch a Ansible automatizace pra... Minule jsme napojili naši virtuální topologii na Ansible a spustili náš první testovací Playbook. Dnes provodeme automatizovanou konfiguraci L3 fabric a otestujeme síť. Příprava konfiguračních podkladů Pro zprovoznění L3 fabric potřebujeme Loopback adresu, IP adresy na jednotlivých spojeních mezi prvky a nastavení BGP (autonomní systémy, peering). V našem Ansible prostředí si vytvoříme jeden YAML soubor, [...]
  • OpenSwitch a Ansible automatizace pra... V minulém díle jsme si rozjeli Lead-Spine OpenSwitch topologii s využitím Dockeru a skript nám vygeneroval také hosts file pro Ansible. Dnes se vyzkoušíme napojení na Ansible 2.1. Příprava Ansible a vašeho VM První co potřebujeme udělat je nainstalovat Ansible minimálně ve verzi 2.1. Postup najdete zde: http://docs.ansible.com/ansible/intro_installation.html Dále vyřešíme nastavení SSH klienta v naší [...]
  • L3 a kontejnery bez overlay: Project ... Část 6 z celkových 6 v seriálu L3 a kontejnery bez overlay: Project Calico praktickyL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico praktickyL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (1) – architekturaL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (2) – rozjezdL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (3) – BGPL3 a kontejnery bez [...]
  • OpenSwitch a Ansible automatizace pra... Na stránkách netsvet.cz i cloudsvet.cz často píšeme o desired state konceptech v ovládání infrastruktury a o automatizaci. V tomto seriálu si ukážeme jak může vypadat moderní práce se sítí postavenou na OpenSwitch projektu, L3 BGP fabricu a Ansible automatizaci. Dnes začneme tím, že si sestavíme virtuální infrastrukturu. Jak získat Leaf-spine topologii několika OpenSwitchů? Pro testování [...]

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *