Lepení a řezání HP krabic s technologiemi IRF a MDC

Zbavit se železných okovů a hranic fyzických škatulek – tak by se dala opsat technologie HP IRF a HP MDC pro lepení a řezání HP krabic. Ano, můžu mít krabičky redundantní, ale pak musím nastavit poměrně komplikované vztahy mezi nimi (STP, VRRP, OSPF, …). Ano, mohu v krabičce vytvořit virtuální prostředí (VLAN, VRF), ale to nezajišťuje kompletní izolaci toho typu, že se to chová jako samostatný switch/router – je to řezání pouze částečné. Skutečně lepit a řezat dokáže technologie IRF a MDC.

Lepíme s HP IRF

Už od roku 2003 byť pod jiným názvem používá HP technologii IRF. Jde o virtualizaci většího počtu switchů (2 až 10 podle modelu) do jednoho virtuálního celku. Ten se pak chová jako jedno zařízení z pohledu konfigurace (jedna příkazová řádka, jeden konfigurační soubor), jedno L2 zařízení (společná tabulka, LACP přes členy, jedno STP zařízení) a dokonce i jeden L3 systém (společná IP tabulka, jeden routing peer, jedno MPLS). A k vytvoření IRF stačí běžné porty (obvykle jsou vyžadovány 10G a rychlejší) a IRF tak není geograficky omezené – prvky mohou být doslova kilometry od sebe. Tato unikátní funkce dokáže dramaticky zjednodušit topologii a konfiguraci celé sítě. Možná právě pro svou popularitu mezi zákazníky ji dnes HP nabízí na pěti modelech chassis (12900, 12500, 11900, 10500, 7500) s podporou až 4 fyzických chassis v IRF. U menších prvků je podpora v DC přepínačích 5900 a dále v prvcích 5800, 5500, 5120 a některých 3100 a 3600.

S technologií IRF má HP další plány a můžete očekávat další zajímavý rozvoj. Co už bylo veřejně oznámeno je přidání IRF do routerů HSR6800 … a je dost pravděpodobné, že toho bude víc…

Řežeme s MDC

Technologie řezání boxů je mladší, ale je unikátním způsobem vyladěna na spolupráci s IRF, což dává zákazníkům perfektní flexibilitu. MDC umí spustit procesy operačního systému Comware v kontejnerech, kterým se přiřadí hardwarové zdroje – a tyto kontejnery nejsou omezeny pouze na fyzická zařízení, ale fungují i na úrovni virtuálního IRF chassis. Tyto kontejnery znamenají, že každé MDC má jasně přiřazeny zdroje (porty, paměť, místo na disku, procento procesorového času) a v každém běží jeho vlastní kopii procesů Comware. Vzniká tak virtuální zařízení, které má samostatný konfigurační soubor, přístup administrátorů, svoje L2 i L3 funkce – zkrátka je to úplně stejné jako mít separátní krabičku. Na rozdíl od běžných virtualizací typu VRF jsou zde oddělené prostory a MDC se mezi sebou nemohou vzájemně nijak ovlivňovat.

Praktické nasazení IRF a MDC

Síla IRF a MDC je veliká, ale ještě se dále násobí možností tyto technologie unikátním způsobem kombinovat. Dám vám příklad – mějme dvojici prvků pro core datového centra, dvojici prvků pro WAN připojení (spojení do cloudu a na pobočky) a jeden prvek pro testovací účely a rozvoj. Mezi čtyřmi produkčními prvky jsou komplikované vztahy, které všechny musíme ošetřit – napojení přístupové vrstvy serverů, STP, VRRP, dynamické směrování, různé záložní trasy apod. Jak to vyřeší HP 12500 s IRF a MDC?

DC core bude sice tvořen dvojicí prvků, ale ty spojíme do IRF virtuálního chassis. Tím odpadá STP, VRRP a také složitost směrování směrem do WAN zařízení – vzniká jeden virtuální systém, jeden prvek pro LACP připojení, jeden router pro komunikaci s WAN vrstvou. Pro WAN vrstvu ale nemusím kupovat další dvojici prvků, ale část svojí 12500 si pro tyto funkce vyhradím – tedy použiji MDC. A tato dvojice je stále součástí IRF systému, takže se mi tváří jako jedna. Místo dvou WAN prvků a dvou DC core prvků a složitých vztahů mezi nimi mám jeden virtuální DC core prvek a jeden virtuální WAN prvek – a to je o mnoho jednodušší !  A oba virtuální prvky jsou plně redundantní, protože se rozprostírají přes dvě fyzické 12500. No a na jednom z prvků si ještě vytvořím testovací MDC s omezenou množinou portů a izolovanými malými zdroji tak, že moje testování nikdy neovlivní provoz produkčních MDC… tak vypadá kombinace IRF a MDC v praktickém nasazení.

A jak se to nastavuje? Je to složité?

Není!  Tady máte krátkou ukázku v češtině:

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *