HP R100 – ideální router pro malou firmu

Potřebujete pro menší firmu kvalitní router se zárukou velkého výrobce? Chcete připojit pobočku do centrály přes VPN, nastavovat QoS, filtrovat URL či sdílet soubory?

Nedávno uvedené routery HP R110 a R120 jsou ideálním řešením pro připojení malé firmy do Internetu nebo centrály. Levnější R110 přichází s jedním Ethernet WAN portem, 4-portových switchem a bezdrátovou sítí 11n. Varianta R120 má bezdrátový modul v nejnovějším formátu 11ac. Co umí a jak jednoduché je jejich nastavení?

Základní funkce

r100-screen1HP R100 můžete plně zprovoznit jednoduchým webovým průvodcem. Nejdřív zadáte nějaké základní údaje, jako je země, ve které se nacházíte. Pak řeknete, jak se připojíte do WAN – DHCP či statická IP, PPPoE nebo vytočení například PPTP nebo L2TP VPN do centrály tak, že bezdrátová síť se chová jakoby byla přímo součástí centrály. Následuje nastavení bezdrátové sítě a jejího zabezpečení. Nakonec všechno odklepnete a vaše síť je hotova.

LAN switch zabudovaný v prvku podporuje Spanning Tree (ochranu před smyčkami a podporu redundantních spojení) stejně jako VLAN a směrování mezi nimi a NAT (překlad adres). Ve VLAN podoruje i DHCP server a IGMP multicast.

r100-screen3

Bezdrátová část zahrnuje hned 4 virtuální AP s různými SSID a bezpečnostními politikami. Kromě běžných forem šifrování (WEP, WPA, WPA2) podporuje ověřování MAC adresy stejně jako napojení na enterprise RADIUS jako je HP iMC UAM. Dále je možné nastavit WDS, tedy nasazení „opakovače“ (připojí se na jiné AP a poskytuje pokrytí lokálním uživatelům). Pro jednoduché nastavení podporuje WPS standard.

Kromě použití VPN pro připojení routeru do centrální firemní sítě, disponuje R100 funkcí VPN serveru pro několik vzdálených uživatelů.

Pokročilé vlastnosti

Možná vás u produktu v této cenové hladině překvapí podpora statického a dynamického (RIP) směrování nejen pro IPv4, ale i IPv6. Integrovaný firewall nabízí některé zajímavé funkce jako je ochrana před DoS útoky, filtrování provozu (včetně časových omezení platnosti) a to jak pro L3/L4 pravidla, tak MAC-based filtraci, ale i prostředky na L7. Konkrétně se dá použít URL filtrace (prvek aktivně zkoumá obsah URL a umožní blokovat přístup na stránky, které určíte) nebo content filter, který dokáže vyhledávat vámi zadaná klíčová slova na webových stránkách.

r100-screen4

R100 podporuje nastavení QoS a disponuje čtveřicí front, jejichž parametry (propustnost) je možné nastavit. Díky schopnosti vytvářet pravidla mapování do front například na základě IP adresy klienta, nebo třeba typu provozu (protokol) tak můžete garantovat kvalitní připojení pro klíčové klienty nebo důležité protokoly.
R110 i R120 má na sobě USB port, do kterého můžete připojit klíčenku nebo disk a z vašeho routeru se stane síťová storage. Disk může být formátovaný jako VFAT, NTFS, EXT2, EXT3 i EXT4. Sdílet soubory můžete zabudovaným FTP serverem nebo přes Windows Network Neighborhood funkci. Pro obě služby máte k dispozici vždy po osmi accountech.

Pokud hledáte enterprise router pro vaše pobočky s plnými funkcemi, centrální správou, dynamickou VPN a plnou QoS, vsaďte na řadu HP MSR. Pro malou firmu se základními požadavky na funkce ale můžete zvolit řadu R100 a získat kvalitu a podporu velkého výrobce včetně tří-leté záruky za velmi příjemnou cenu.
Similar posts
  • Celá síť pobočky v jedné bedně s HP M... Potřebuji gigabitový switch, třeba 48 portů. Router včetně VPN, QoS a NAT. Připojení xDSL, 3G nebo LTE. OK, celý seznam = jedna 1U bednička. Networking jako vše v jednom Na pobočkách firem dnes často chybí IT personál, nejsou vhodné technické podmínky (racky), je snaha minimalizovat počet zařízení a tak podobně. Mezi typické síťové potřeby patří [...]
  • 5x rychleji a s SDN? Taková je nová g... 30. září uvedlo HP SDN ekosystém, revoluční oznámení, které jasně ukazuje jak HP vede v oblasti Software-defined Networking. Součástí této zprávy byla i zmínka o nové generaci routerů MSR, které jsou SDN ready … samotná MSRka by zasloužila velké marketingové šplouchnutí, ale byla zastíněno něčím silnějším. Nová generace HP routerů ale opravdu stojí za to [...]
  • Evoluce poboček aneb od čistokrevného... Pamatujete ještě dobu kdy na pobočce byl IT personál, který se staral o servery, switche, routery, firewall, file share, DHCP a tak podobně? A jak tam býval i pořádný rack? Dnes v době centralizace nebo dokonce cloudu je to už vzácnost, ale neznamená to, že služby už na pobočkách nejsou potřeba… jen musíme najít způsob [...]

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *