HP iMC: výborná cenová dostupnost, funkce a nejlepší podpora SDN

EMA RADAR 2014 hodnotí nástroje pro správu sítě. HP NNMi stojí na vrcholu co se týče funkcí, HP iMC je ideální kombinací přívětivé ceny, jednoduchosti použití a funkční výbavy… a jako jediné skutečně spravuje SDN.

Pohled analytiků EMA RADAR 2014

HP je jedinou firmou, která má v reportu hned dva zástupce: HP iMC a HP NNMi. Report je k dispozici zde:

http://h20195.www2.hp.com/V2/GetDocument.aspx?docname=4AA5-4109ENW

Proč dva nástroje? HP NNMi pochází z dílny HP Software a je de facto standardem pro monitoring sítě. Ostatně i v reportu je zdaleka nejvýš co se funkcí týče. Pokud chcete nejlepší monitoring sítě, je NNMi správná volba. HP iMC z dílny HP Networking není specialistou na jednu oblast (v tomto případě monitoring sítě), ale přináší velmi zajímavou ekonomiku (na grafu je hodně vpravo) a jednoduchost při velmi dobrých funkcích a hlavně – ve stejné obrazovce díky dalším modulům nabídne ještě daleko víc. Primárním konkurentem HP iMC je určitě SolarWinds a HP při stejné ceně přináší podstatně více funkčnosti. Oba HP nástroje jsou multiplatformní a nejsou tak omezeny jen na správu produktů HP.

HP iMC není jen o správě sítě

Co se samotné správy sítě týče má iMC oproti srovnávaným produktům jeden unikát a tím je správa sítí softwarově definovaných (SDN). To považuji za naprosto zásadní, protože jak se sítě rozvíjí tímto směrem, i jejich správa by se měla přizpůsobovat. Možná se zeptáte proč mít nástroj správy sítě (NMS), když síť řídí kontroler. Je to podobné jako s WiFi kontrolery. Ano, SDN kontroler dá real-time vizibilitu a pro některé účely může stačit. Nicméně historické informace o síti, správa vícero kontrolerů, monitoring kontrolerů samotných včetně SDN aplikací (jaká kolik zdrojů spotřebovává, jak je nastavená, …), hybridní sítě a jejich správa, troubleshooting, správa identit, řízení přístupu, BYOD – to všechno jsou témata pro NMS. Nástroj pro správu sítě by se dnes měl rozvíjet směrem, který zahrne SDN aspekty sítě a iMC je dobrým příkladem.

Základní iMC platforma řeší i konfigurační záležitosti nad rámec monitoringu sítě (který je předmětem EMA reportu). Už v základu je přítomen VLAN a ACL manager, správa konfigurací (zálohování, šablony, skripty) nebo compliance centrum.

Co řeší iMC s přídavnými moduly navíc? Správu identit, přihlašování do sítě, hosty a BYOD (UAM/EAD moduly) stejně jako správu přístupů k prvkům včetně zadávaných příkazů TACACS protokolem (TAM modul). Dále konfiguraci VPN (IVM), MPLS (MVM), správu bezdrátové sítě včetně mapových podkladů a analýzy spektra (WSM), analýzu provozu a chování uživatelů (NTA/UBA). Je možné i držet SLA (SLA modul), monitorovat výkon aplikací (APM) či stav Lync prostředí (UCM). Aby to nebylo málo, můžete dělat vlastní reporty (iAR), automatizovat síť (RAM), spravovat fabric datového centra včetně FCoE (VFM), řídit síťové politiky pro VM (VCM) či řešit kvalitu služby (QoSM).

EMA RADAR oceňuje cenovou dostupnost a jednoduchost iMC při velmi dobrých funkcích pro monitoring sítě. iMC jde navíc ještě dál – má ambici být univerzálnějším nástrojem, který jde za rámec pouhého sledování směrem ke konfiguraci, automatizaci, či správě identit a BYOD včetně moderních věcí jako je SDN nebo FCoE.
Similar posts
  • HPE Networking na GitHub – skri... Zaměstnanci HPE publikovali zajímavé skripty a celé knihovny jako open source v licenci Apache2, tedy k volnému použití včetně jakýchkoli modifikací. https://github.com/HPENetworking/scriptsonly Obsah se bude jistě dost rozšiřovat… přidejte si záložku [...]
  • Návod na Aruba ClearPass v češtině Čtěte online na stránkách netSvět: http://www.netsvet.cz/clearpasslab [...]
  • ArubaOS-Switch API (2) – skript... Část 2 z celkových 2 v seriálu ArubaOS-Switch APIArubaOS-Switch APIArubaOS-Switch API (1) – první kroky s cURLArubaOS-Switch API (2) – skript v PythonArubaOS-Switch API (2) – skript v Python V minulém díle jsme si vyzkoušeli základní přístup na nové RESTful API prvků Aruba. Dnes ho už opravdu využijeme – tentokrát v Python. Zalogování v Python [...]
  • ArubaOS-Switch API (1) – první ... Část 1 z celkových 2 v seriálu ArubaOS-Switch APIArubaOS-Switch APIArubaOS-Switch API (1) – první kroky s cURLArubaOS-Switch API (2) – skript v PythonArubaOS-Switch API (1) – první kroky s cURL Nový kód pro prvky jako jsou 2530, 2920, 5400R, 3800 nebo 3810 přichází s novou funkcí – RESTful API. Jde o programovatelný přístup, který umožní [...]
  • RBAC s ArubaOS-Switch (2) – vyz... V minulém díle jsme popsali funkční vlastnosti RBAC v ArubaOS-Switch. Dnes si dáme malý příklad. RBAC politika Vytvořme si si skupinu/roli s názvem cloudsvět. Nejprve zakážeme použití příkazu „show system“. Dále chceme zakázat modifikování nastavení kolem LLDP protokolu, ale proti čtení nemáme nic. Možnosti této skupiny co do portů chceme omezit pouze na prvních pět [...]

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *