ArubaOS-Switch 16.02: IP SLA i pro Aruba campus prvky

IP SLA

Ve světě směrovačů už poměrně dlouho existuje možnost monitorovat dostupnost a kvalitu spojení s využitím L3 protokolů. Můžete například z pobočky v pravidelných intervalech testovat dostupnost brány datového centra nebo klíčového serveru včetně měření doby jeho reakce (round-trip-time). Dá se také namířit dva routery proti sobě tak, že jeden se ptá a druhý odpovídá s tím, že do paketů vkládají časové značky. Jste tak schopni měřit latenci a jitter. Prvky s Comware nabízí tyto funkci pod názvem HPE NQA bez nutnosti nějaké licence na prakticky kompletním portfoliu routerů, data centrových prvků i campus páteřních a access systémů.

Před pár dny byla uvolněna verze firmware pro prvky Aruba zaměřené na moderní wireless-first campus (např. 2920, 2930F, 3800, 5400) a funkce základního IP SLA byla přidána i do nich. Podívejme se dnes na ni.

ArubaOS-Switch IP SLA implementace

Po aktualizaci operačního systému, na kterou máte díky doživotní záruce trvale nárok i bez supportního kontraktu, se vám objeví nový příkaz ip-sla (prvky mají všechny funkce v ceně produktu, takž nemusíte kupovat nic navíc). K dispozici jsou tři základní testy:

icmp-echo       Configure ICMP echo as the IP SLA test mechanism.
tcp-connect      Configure TCP connect as the IP SLA test mechanism.
udp-echo       Configure UDP echo as the IP SLA test mechanism.

ICMP je jednoduchý ping, u kterého bude prvek měřit jeho úspěšnost a také dobu do návratu (round trip time). Nevyžaduje žádnou zvláštní podporu na druhé straně kromě odpovědi na ping, takže tento test můžete namířit prakticky na cokoli. Bránu jakéhokoli výrobce (testovat dostupnost a kvalitu spojení do core, do datového centra, do pobočky) nebo na kritický server apod. UDP a TCP connect dává o něco víc informací a pokud použijete UDP test, potřebujete proti sobě namířit dva Aruba prvky. Jeden se ptá, druhý odpovídá a pokud mají NTP synchrnizaci času, tak vkládají značky umožňující docela efektivně měřit latenci a jitter odděleně pro oba směry.

Testy můžete naplánovat nebo je nechat běžet věčně a také si specifikujete jejich četnost od pěti vteřin po dlouhé časové úseky. Zjištěné výsledky si můžete zobrazit v příklazové řádce nebo je analyzovat v nějakém nástroji pro správu sítě. Je také možné výsledky vyhodnocovat a upozorňovat na problematické situace zapsáním do logu nebo odesláním SNMP trapu. Základní typy monitorování jsou:

packet-loss Configure threshold-action values when packet loss happens.
test-completion Configure action to be taken when test gets completed.
threshold-config Set upper and lower threshold parameters.

Tedy reagujete na výpadky provozu (ztracené pakety), nebo dokončení testu (pakliže je máte časově omezeny) nebo překročení parametrů (tedy zhorčení kvality spojení). Parametry, které můžete takto brát v úvahu jsou:

rtt Configure threshold-action values for RTT.
srctodsttime Configure threshold-action values for source to destination (oneway) time.
This value is applicable only for udp-echo.
dsttosrctime Configure threshold-action values for destination to source (oneway) time.
This value is applicable only for udp-echo.

Reagovat můžete buď ihned nebo pouze pokud se výsledek zopakuje několikrát (tedy například nechcete křičet hned při prvním ztraceném pingu, což se může běžně stát a není to takový problém, ale pokud už vypadl pětkrát po sobě, není to dobré). Také nastavujete horní a dolní hranici. Log zprávu dostanete v okamžiku překročení té horní a pokud je situace i nadále špatná, nebudou se posílat stále další a další hlášky. Pokud ovšem realita klesne pod spodní hranici a někdy později znovu překročí tu horní (tedy situace se opět zhoršila), dostáváte hlášení.

Vyzkoušejme si to

Prvek jsem nastail tak, že provádí ping každých pět vteřin a zapíšeme do logu, pokud odpověď trvala déle jak 170ms.

ip-sla 1
  icmp-echo 16.228.51.250 source-interface vlan 1
  schedule now forever frequency 5
  monitor threshold-config rtt threshold-type immediate threshold-value 170 162 action-type log
  enable
  exit

Podívejme se na průměrné výsledky a historii měření.

 HP-2920-24G-PoEP(config)# show ip-sla 1 history
 SLA ID : 1

 SLA Type : ICMP-Echo

 Minimum RTT (ms)     : 159
 Maximum RTT (ms)     : 181
 Average RTT (ms)     : 161
 Total RTT (ms)      : 2741
 RTT2 (sum of RTT squared): 442363

 Start Time        Status  RTT Description
 ------------------------ -------- ---- ----------------------------------------
 Thu Jul 21 07:32:03 2016 Passed  161
 Thu Jul 21 07:32:08 2016 Passed  160
 Thu Jul 21 07:32:13 2016 Passed  160
 Thu Jul 21 07:32:18 2016 Passed  181
 Thu Jul 21 07:32:23 2016 Passed  160
 Thu Jul 21 07:32:28 2016 Passed  160
 Thu Jul 21 07:32:33 2016 Passed  160
 Thu Jul 21 07:32:38 2016 Passed  160
 Thu Jul 21 07:32:43 2016 Passed  160
 Thu Jul 21 07:32:48 2016 Passed  160
 Thu Jul 21 07:32:53 2016 Passed  160

Všimněte si, že ztrátu paketů jsme žádnou nezaznamenali (status je Passed), ale v 7:32:18 byla odpověď delší, než chceme. Dle našeho nastavení bychom tedy měli mít hlášku v logu. Podívejme se.

HP-2920-24G-PoEP(config)# show log -r
 Keys:  W=Warning  I=Information
     M=Major   D=Debug E=Error
---- Reverse event Log listing: Events Since Boot ----
I 07/21/16 07:32:19 05022 ipsla: The IP SLA 1, Threshold is crossed. Monitored
      Param: RTT, Threshold Type: Immediate, Upper threshold: 170, Lower
      threshold: 162, Action Type: Log. Actual Threshold : 181
I 07/21/16 07:32:04 05027 ipsla: IP SLA 1 state changed to Running

Nová verze ArubaOS-Switch přináší základní IP SLA větším i menším prvkům Aruba určeným pro moderní wireless-first campus. Novou funkci máte díky doživotní záruce v ceně svého produktu, stačí aktualizovat.

Similar posts
 • OpenSwitch a Ansible automatizace pra... Minule jsme napojili naši virtuální topologii na Ansible a spustili náš první testovací Playbook. Dnes provodeme automatizovanou konfiguraci L3 fabric a otestujeme síť. Příprava konfiguračních podkladů Pro zprovoznění L3 fabric potřebujeme Loopback adresu, IP adresy na jednotlivých spojeních mezi prvky a nastavení BGP (autonomní systémy, peering). V našem Ansible prostředí si vytvoříme jeden YAML soubor, [...]
 • OpenSwitch a Ansible automatizace pra... V minulém díle jsme si rozjeli Lead-Spine OpenSwitch topologii s využitím Dockeru a skript nám vygeneroval také hosts file pro Ansible. Dnes se vyzkoušíme napojení na Ansible 2.1. Příprava Ansible a vašeho VM První co potřebujeme udělat je nainstalovat Ansible minimálně ve verzi 2.1. Postup najdete zde: http://docs.ansible.com/ansible/intro_installation.html Dále vyřešíme nastavení SSH klienta v naší [...]
 • OpenSwitch a Ansible automatizace pra... Na stránkách netsvet.cz i cloudsvet.cz často píšeme o desired state konceptech v ovládání infrastruktury a o automatizaci. V tomto seriálu si ukážeme jak může vypadat moderní práce se sítí postavenou na OpenSwitch projektu, L3 BGP fabricu a Ansible automatizaci. Dnes začneme tím, že si sestavíme virtuální infrastrukturu. Jak získat Leaf-spine topologii několika OpenSwitchů? Pro testování [...]
 • HPE Networking na GitHub – skri... Zaměstnanci HPE publikovali zajímavé skripty a celé knihovny jako open source v licenci Apache2, tedy k volnému použití včetně jakýchkoli modifikací. https://github.com/HPENetworking/scriptsonly Obsah se bude jistě dost rozšiřovat… přidejte si záložku [...]
 • Návod na Aruba ClearPass v češtině Čtěte online na stránkách netSvět: http://www.netsvet.cz/clearpasslab [...]

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *