GNS3 verze 1.5
Pokud neznáte GNS3, jde o velmi dobrý síťový simulátor. Narozdíl od jiných řešení, o kterých jsem na netSvět už psal (Docker, shell skript, Mininet), je zaměřený především na síťaře, kteří chtějí pracovat s virtuální sítí a přizpůsobuje se jejich pohodlí. Do CI/CD pipeline se tedy moc nehodí, ale za to má výborné GUI a síť si v něm doslova namalujete myší.
A co je pro mě největším přínosem verze 1.5? Podpora Docker kontejnerů! Tradičně v GNS3 simulujete prvky hypervisorem, tedy ty jsou ve formě VM appliance. To má řadu zásadních nevýhod – VM jsou velké a zbytečně žravé (což omezuje velikost sítě, kterou tak vytvoříte). Pokud pracujete na notebooku s Windows je nejlepším řešení mít v notebooku GUI aplikaci a tu připojit k GNS3 VM. Potíž je, že pak se používá nested virtualizace, což VirtualBox neumí (a QEMU simulace je pak nepoužitelně pomalá), takže skončíte u komerčního VMware Workstation. Typicky jste také významně omezeni porty virtuálních prvků – 4 nebo 8. Podpora Docker tohle všechno mění. Pokud máte simulovaný prvek ve formě kontejneru (hmm, u komerčních síťových OS zatím obávám se smůla) – a to pro OpenSwitch máte, dostanete uvnitř svého notebooku podstatně lepší výkon, víc prvků a složitější topologická propojení.
Instalace GNS3 a získání OpenSwitch
Nejprve si stáhněte GNS3 VM podle vašeho prostředí – VMware Workstation, VirtualBox nebo ESXi (samotná simulace může běžet na vašem enterprise serveru a přesto všechno ovládáte z GUI aplikace v notebooku). Následně stáhněte instalátor samotného GNS3, tedy GUI prostředí.
https://github.com/GNS3/gns3-gui/releases
Teď si stáhněte appliance template (openswitch-master-06-22-16.gns3a) pro GNS3 přímo z OpenSwitch projektu:
https://archive.openswitch.net/gns3/
Spusťte GNS3 a namiřte jej na svojí běžící VM. Ujistěte se, že tato VM má přístup na Internet, protože si bude potřebovat stahovat kontejnery z Docker Hub. Všimněte si, že appliance template odkazuje na hotový kontejner image, který vytvořil jeden z vývojářů OpenSwitch před pár dny. Stejně tak můžete použít starší image cloudsvet/openswitch (používali jsme minule) nebo svůj vlastní (mimochodem OpenSwitch projekt plánuje přidat automatizovaný build kontejnerů s aktuální verzí každých 6 hodin tak, jak to dělají s VM image).
Použijeme GNS3
Přidejte si OpenSwitch na plochu a všimněte si, jak je v logu vidět stahování Docker image.
Klikněte na Play a skočte si do konzole. Zadejte user root a jste v Linuxu. Pro vyvolání switch CLI zadejte vtysh.
Přidejte druhý prvek a také linku mezi nimi na portech eth1. Pak už můžeme vesele prvkům nastavit IP adresy a udělat slavnostní ping.
Díky, hezky popsané. Super s obrázky. Vyřešil jsi mi zhruba týden trvající problém, se kterým jsem se trápil