iMC 7.1 – nová verze software pro správu sítě

Před pár dny byla uvolněna nová verze HP iMC s označením 7.1. Co je v ní nového?

Novinky v iMC verze 7.1 budeme postupně popisovat detailně a vznikne i několik názorných video ukázek. Dnes se omezme na identifikaci pár nejzajímavějších vylepšení, které později dále rozpracujeme na našem serveru.

iMC platforma 7.1

Asi nejzásadnější změnou v iMC 7.1 je nová možnost high availability (HA) nasazení. Základní iMC už od začátku podporuje active/standby synchronizaci, která funguje na principu replikace databáze. Přesto se ovšem stále jedná o dva samostatné systémy (s tím, že ten záložní nepotřebuje licence a je tak de facto „read only“), nesdílí IP adresu a v případě výpadku se vrací do onoho nočního stavu. Nově byla uvolněna HA licence pro každý node navíc (ta samozřejmě přebírá kompletní licenci na hlavním systému), takže s jednou licencí můžete mít HA active/standby. V čem je rozdíl? Systémy sdílí jednu virtuální IP adresu a navzájem se monitorují. Jakmile aktivní vypadne, záložní automaticky nastartuje (jde o zrychlený start v řádu několika málo minut) a převezme si IP. Toto lze nasadit nad existující noční replikaci nebo ještě lépe využít nové možnosti, které udržují plně synchronizovaný stav – sdílená externí databáze nebo sdílená storage.

Po grafické stránce je zásadní jednak přidání nového výchozího skinu, ale hlavně přepracování dalších částí systému do čistého HTML5 a to zejména topologických obrázků. Pokud prohlížíte topologii sítě, nemusíte mít v počítači Javu – a to je velmi příjemné. Mezi další novinky patří podpora dalších typů Juniper zařízení pro zálohování konfigurací a vylepšená podpora pro Cisco (SCP přenosy, podpora stohu 2960). Z dalších novinek je to lepší integrace s HP ArcSight (SIEM) a Microsoft SCOM, lepší práce s VM topologií a nové 3D modelování fyzického pohledu na datové centrum s WebGL 3D (tedy bez Javy).

Celkový počet nových funkcí je asi 50 – jejich popis najdete v release notes na tomto odkazu, kde můžete i novou verzi stáhnout.

Wireless Services Module 7.1

Hlavní novinkou v bezdrátovém modulu je nově dostupná WIPS management licence, která umožňuje přímo z iMC sledovat bezpečnostní hrozby a nastavovat politiky v HP Unified Wired & Wireless portfoliu. Další zajímavou vlastností je zpřístupnění funkcí WSM přes RESTful rozhraní všem majitelům iMC Enterprise nebo těm, kteří ke svému iMC Standard přikoupili eAPI licenci. Je tak možné WSM využívat z jiných aplikací, psát si vlastní skripty, GUI, získávat informace či jinak integrovat různé nástroje dohromady díky velmi modernímu příjemnému API. Stejně jako v základním iMC i v případě WSM 7.1 došlo přechodu z Java topologií a čisté HTML5, takže obrázky budou nejen lépe vypadat, ale hlavně se bez problému spustí v každém moderním prohlížeči. Velmi dobrým přírůstkem je také nový průvodce nastavením WiFi – pokud přidáváte nové SSID, je to s WSM opravdu velmi jednoduché.

V této verzi byla rozšířena podpora pro bezdrátové prvky Cisco a Aruba. Uvidíte tak bezdrátovou topologii, přihlášené klienty a jejich asociace s IP (přímo na mapě). Dále samozřejmě získáte informace o kontrolerech, AP a klientech včetně jejich zátěže a jejich historie. Můžete vytvářet a upravovat SSID nebo nastavení rádií. Konkrétní detaily (včetně testovaných Cisco a Aruba kontrolerů) o funkcích a jejich podpoře na prvcích HP MSM, HP UWW, Cisco a Aruba najdete na konci release notes.

User Access Manager 7.1

Modul UAM má takové množství změn, že se jim budeme postupně věnovat v několika článcích. Vyberu pár nejzajímavějších. Velmi příjemné se noví průvodci nastavením BYOD, které vás jednoduchým způsobem protáhnout sestavením celé vaší BYOD politiky včetně konfigurace infrastruktury. Zvýšila se flexibilita zobrazených stránek (portál, hosté, BYOD registrace), která nejen že umožňuje vytvářet si vlastní stránky, ale odlišuje je podle lokality, typu zařízení a přístupového scénáře. Nově je také možnost vytvářet vícero Guest politik a kombinovat tak mnoho různých řešení hostů v síti – například host zadá telefonní číslo a heslo mi přijde SMS zprávou. Je možné oprávněnou osobu (guest managera) informovat emailem a potřebě schválit někomu přístup a tak podobně. Dokončil se také vývoj mobilních verzí stránek pro všechny možné scénáře – guest portál, BYOD enrollment, portál pro recepční, portál pro sponzora – a nově také samoobslužný portál pro uživatele, kde si mohou prohlédnout například svůj registrovaný seznam BYOD zařízení přímo ze svého tabletu. Dále je možné omezit platnost svázání BYOD zařízení s účtem (takže například po 3 měsících je uživatel nucen projít enrollmentem znovu) – a tento seznam zdaleka není kompletní.

Podobně jako u samotného iMC, i zde jsou nově topologické obrázky k dispozici v HTML5. Můžete tak graficky zjistit kdo kde je připojen bez nutnosti startování klientské Javy.

Nový kód stejně jako kompletní release notes najdete zde.

Další moduly

Všechny moduly byly updatovány tak, aby podporovaly iMC 7.1, ale u některých se objevila i příjemná vylepšení. Tak například EAD (NAC řešení) obsahuje podporu pro nové aplikace, například BitDefender. MVM modul (správa MPLS/VPLS) má nově topologie v HTML5, podobně jako IVM (správa IPSec topologií). VFM (fabric management) pro správu FCoE a EVI (propojení datových center) kromě HTML5 topologie nově obsahuje správu VXLAN. Modul APM (monitoring aplikací) podporuje nové aplikace. Modul pro monitoring provozu v síti (NetFlow/NetStream/sFlow) specificky přidává podporu pro Cisco ASA firewally.

Similar posts
  • HPE Networking na GitHub – skri... Zaměstnanci HPE publikovali zajímavé skripty a celé knihovny jako open source v licenci Apache2, tedy k volnému použití včetně jakýchkoli modifikací. https://github.com/HPENetworking/scriptsonly Obsah se bude jistě dost rozšiřovat… přidejte si záložku [...]
  • HP iMC: výborná cenová dostupnost, fu... EMA RADAR 2014 hodnotí nástroje pro správu sítě. HP NNMi stojí na vrcholu co se týče funkcí, HP iMC je ideální kombinací přívětivé ceny, jednoduchosti použití a funkční výbavy… a jako jediné skutečně spravuje SDN. Pohled analytiků EMA RADAR 2014 HP je jedinou firmou, která má v reportu hned dva zástupce: HP iMC a HP [...]
  • Upravte si HP iMC k obrazu svému Funkce, spolehlivost a podpora komerčního software s rozšiřitelností, která je obvykle dostupná jen u open source. To je HP iMC pro správu sítě. Jak na to? Víte, že si můžete svoje iMC rozšířit o podporu dalších zařízení, přidat vlastní operace včetně GUI komponent nebo odesílat SMS přes vašeho oblíbeného cloud providera? Stáhněte si dokument popisující [...]
  • Instalace HP iMC v Linuxu pro trial Instalace HP iMC v Linuxu pro trial | Články | netSvět Instalace HP iMC v Linuxu pro trial Pokud chcete provozovat management software HP iMC pod Linux zvolte prosím podporovanou distribuci RHEL a postupujte dle oficiálního návodu: Příprava Linux: http://bizsupport1.austin.hp.com/bc/docs/support/SupportManual/c03382658/c03382658.pdf Instalace MySQL: http://bizsupport1.austin.hp.com/bc/docs/support/SupportManual/c03382647/c03382647.pdf nebo napojení na Oracle: http://bizsupport1.austin.hp.com/bc/docs/support/SupportManual/c03382664/c03382664.pdf Instalace iMC: http://bizsupport1.austin.hp.com/bc/docs/support/SupportManual/c03382583/c03382583.pdf Pro vyzkoušení iMC bez nároku na podporu můžete využít následující [...]

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *