HP cesta k OpenDayLight SDN kontroleru

Na dnes začínajícím OpenDayLight Summit 2015 HP uvedlo svojí distribuci open source kontroleru a přidalo jeho podporu do HP SDN App Store.

SDN dnes – ne jestli, ale kdy

green-850144_640Pro některé zákazníky a výrobce je SDN stále vnímáno v budoucím čase. Dnes už se obvykle nesetkávám s debatu jestli ano nebo ne, zda z toho něco bude a jestli to není celé špatně. V posledním roce se rozhovory točí spíše kolem toho, jak něco takového využít a jaká je aktuální realita. Zákazníci se ptají – mám být „jen“ připraven po stránce svého vybavení nebo přišel čas nasadit nějakou SDN aplikaci do mého prostředí? Mám začít ve WAN, kde je SDN často skloňované a existuje tam řada start-upů jako je CloudGenix nebo Viptela, ale postupně čím dál víc i nabídky klasických hráčů? Možná nastartuji svoje SDN tak, že ho použiji v overlay sítích datového centra, abych získal nezávislost na hardwarové generaci prvků (HP Helion OpenStack, HP DCN, VMware NSX, Alcatel Nuage, Juniper Contrail) nebo pořídil nový hardware s vertikálně integrovaným řešením (Cisco ACI). Třetí možnost je zaměřit se na Campus aplikace postavené na otevřených univerzálních principech (HP SDN aplikace, Brocade).

To nás vede k otázce – proč má HP proprietární SDN kontroler a při tom podporuje ten otevřený?

Komerční enterprise-grade HP VAN SDN kontroler

HP využívá zejména flexibility vlastních ASIC čipů, které umožňují chovat se jako programovatelný procesor, ovšem se zachováním vysoké rychlosti zpracování. První generace HP prvků s OpenFlow podporou měla samozřejmě určitá omezení, ale považte, že první implementace dostupná pro univerzity přišla už v roce 2008. To odstartovalo velký zájem HP o oblast SDN a jen pár let na to byla OpenFlow implementace v běžně dostupném release, který si mohl zdarma stáhnout každý stávající uživatel. K dnešní třetí generaci (5400R v3) se ušel velký kus cesty, ale vraťme se k tématu kontroleru.

Kolem roku 2010 bylo v HP jasné, že chce přijít s SDN aplikacemi pro zákazníky, ale nemá kontroler. V té době dostupné open source projekty byly doslova „na hraní“. Co se stalo, když jste kontroler vystavili skutečnému provozu? Jak byla vyřešena vysoká dostupnost a clustering? Jak se dělalo hybridní nasazení, které mimo laboratoře a školní projekty dodnes představuje prakticky jedinou rozumnou možnost produkčního nasazení v Campus (vzhledem k omezením hardwaru i z hlediska risk managementu, ochraně investic apod.). Zabezpečení kontroleru také nebylo něco, za co by programátor získal velké uznání komunity. Proto se HP rozhodlo postavit vlastní tým a vyvinout kontroler zaměřený na enterprise – výkon, grafické rozhraní, jednoduchost nasazení, katalog aplikací, hybridní režim, jednoduchá instalace a správa, vysoká dostupnost a clustering, bezpečnost a vysoká spolehlivost. To jsou hlavní atributy HP VAN SDN kontroleru a v tuto chvíli v nejžhavějších otevřených projektech (OpenDayLight a ONOS – Ryu vidím spíše v univerzitním prostředí, Floodlight jako otevřená odnož Big Switch nemá dostatečně otevřené atributy, POX/NOX jsou spíš historie) nenajdete takový set vlastností – nejsou ještě enterprse-grade … ale určitě budou!

Současné HP SDN aplikace (Network Protector, Network Optimizer, Network Visualizer) tak existují zatím jen pro HP VAN SDN kontroler a jsou k tomu dobré důvody.

Otevřený OpenDayLight kontroler a participace HP

view-788378_640OpenDayLight (opendaylight.org) je open source kontroler, na kterém pracuje celá řada výrobců, zákazníků a dalších členů komunity. Vyznačuje se velkým množstvích běžících projektů z nichž mnoho jistě odumře, ale dost jich zůstane a přinese velmi významnou hodnotu. ODL není zaměřen jen na jeden segment, ale hodí se do Campus, datového centra a overlay sítí, do WAN i pro NFV a operátorské prostředí (kde mu konkuruje ONOS). HP jako jeden z platinových členů přispívá zejména v oblastech řízení přístupu (AAA), vysoké dostupnosti a clusteringu, service chainingu (řetězení služeb zejména v NFV prostředí), hybridního režimu a integraci s OpenStack. Velmi zajímavá je práce na nové formě vyššího rozhraní tzv. Intent API. Smyslem je, aby kontroler měl schopnost přijímat úkoly a sám zvážil způsob jejich implementace v aktuálním prostředí (tedy například vzal v úvahu omezení použitých prvků nebo odlišné vlastnosti různých výrobců). Tak například aplikace kontroleru řekne, že potřebuje izolovat provoz uživatele X. Nemusí řešit, jak se to udělá – nemusí dělat VLAN, ACL, segment či zónu – je na kontroleru, aby tento požadavek zajistil a sám rozhodl, jaké konstrukty pro to použije s ohledem na možnosti sítě.

HP dnes nepodporuje ODL pro produkční nasazení, jeho uvedení je tedy označeno jako experimentální (zatím bez podpory). Nicméně HP distribuce ODL už existuje a je k dispozici na HP SDN App Store. A nejen to – SDN app store je nově rozšířen o aplikace z ODL ekosystému. Na jednom místě si tak můžete vybrat z široké nabídky SDN aplikací pro HP komerční kontroler i pro ODL.

Budoucnost je v otevřenosti

Záměrem HP je postupně prací v komunitě OpenDayLight získat všechny potřebné enterprise vlastnosti a pak pozvolna migrovat své i alianční aplikace na tuto otevřenou platformu. Je to trochu podobné jako s HP Helion OpenStack – získáte odladěnou, bezpečnou, snadno nasaditelnou, podporovanou a HP namíchanou distribuci open source a možnost stavět další řešení nad ní. Cestu OpenDayLight odhaduji tak na 6-18 měsíců, kdy se postupně dostane do role plně podporovaného řešení v HP portfoliu, bude postupně přidávat enterprise funkce VAN SDN kontroleru (otevřeným způsobem, tedy HP bude tento kód uvolňovat do komunity) až se stane primární platformou pro všechno kolem HP a SDN.

Nečekejte a nasaďte SDN už dnes – inspirujte se na HP SDN App Store.
Similar posts
  • L3 a kontejnery bez overlay: Project ... Část 6 z celkových 6 v seriálu L3 a kontejnery bez overlay: Project Calico praktickyL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico praktickyL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (1) – architekturaL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (2) – rozjezdL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (3) – BGPL3 a kontejnery bez [...]
  • L3 a kontejnery bez overlay: Project ... Část 5 z celkových 6 v seriálu L3 a kontejnery bez overlay: Project Calico praktickyL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico praktickyL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (1) – architekturaL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (2) – rozjezdL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (3) – BGPL3 a kontejnery bez [...]
  • HPE Networking na GitHub – skri... Zaměstnanci HPE publikovali zajímavé skripty a celé knihovny jako open source v licenci Apache2, tedy k volnému použití včetně jakýchkoli modifikací. https://github.com/HPENetworking/scriptsonly Obsah se bude jistě dost rozšiřovat… přidejte si záložku [...]
  • L3 a kontejnery bez overlay: Project ... Část 4 z celkových 6 v seriálu L3 a kontejnery bez overlay: Project Calico praktickyL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico praktickyL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (1) – architekturaL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (2) – rozjezdL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (3) – BGPL3 a kontejnery bez [...]
  • L3 a kontejnery bez overlay: Project ... Část 3 z celkových 6 v seriálu L3 a kontejnery bez overlay: Project Calico praktickyL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico praktickyL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (1) – architekturaL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (2) – rozjezdL3 a kontejnery bez overlay: Project Calico prakticky (3) – BGPL3 a kontejnery bez [...]

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *